Ermitaż w Sankt Petersburgu
Będąc w Sankt Petersburgu, nie wolno pominąć jednej z jego największych atrakcji, czyli Ermitażu. Co roku do tego muzeum ściągają goście z Rosji i zagranicy. Dla mieszkańców północnej części stolicy odwiedzenie Ermitażu co najmniej raz w roku stanowi ich punkt honoru.
Ermitaż to jedno z największych muzeów świata. W swoich zbiorach posiada ponad trzymilionową kolekcję dzieł. Niestety tylko niewielka część tego zbioru udostępniona jest zwiedzającym. Eksponaty rozmieszczone są w czterystu salach sześciu budynków rozstawionych wokół Placu Pałacowego. Ermitaż został wpisany na listę obiektów objętych szczególną ochroną UNESCO jako dziedzictwo kultury światowej.
Historia tego jednego z największych muzeów sztuki i malarstwa w Europie zaczęła się w 1764 roku. Wtedy to bowiem caryca Katarzyna I dokonała pierwszych zakupów dzieł sztuki. Nabyte przez nią obrazy słynnych flamandzkich i holenderskich malarzy stały się podstawą imponujących zbiorów muzeum. Już wtedy kolekcja była tak ogromna, że siedziba carycy – Pałac Zimowy – już nie wystarczał. Katarzyna I rozkazała wybudować nowy budynek dla swych rozrastających się zbiorów – tzw. Stary Ermitaż. On wraz z Pałacem Zimowym stał się zaczątkiem kompleksu budynków powstających wokół Placu Pałacowego.
Kolejni władcy Rosji także pomagali powiększać się tej kolekcji. Wielką rolę w historii tego muzeum odegrał również Mikołaj I. Skupił się na zbiorach rzeźb. A w 1852 roku udostępnił Ermitaż dla zwiedzających.
Po Rewolucji Październikowej muzeum wraz ze swoją ogromnie wartościową kolekcją trafiło w ręce narodu. Wtedy też Ermitaż stał się muzeum państwowym. W czasach komunizmu muzeum to wzbogaciło się o ogromną ilość dzieł sztuki, które skonfiskowano prywatnym kolekcjonerom. Dzięki temu można tam dziś oglądać m.in. fenomenalną kolekcję francuskich impresjonistów.
Ermitaż oferuje swoim zwiedzającym kolekcje malarstwa:
- flamandzkiego,
- holenderskiego,
- włoskiego,
- hiszpańskiego,
- francuskiego.
Muzeum słynie ze wspaniałych dzieł takich artystów jak:
- Rembrandt,
- Da Vinci (np. „Madonna z dzieciątkiem”),
- Rubens,
- Picasso,
- van Dyck,
- Tycjan,
- Gauguin,
- Matisse,
- Cezanne,
- van Gogh,
- Caravaggio,
- Goya,
- El Greco,
- Canova (rzeźba),
- Monet.
Ponadto Ermitaż posiada także eksponaty ze sztuki starożytnego Egiptu i Bliskiego Wschodu czy sztuki bizantyjskiej. Wiele z tych dzieł, we współpracy z zagranicznymi muzeami, wędruje po całym świecie. Obrazy wystawiane w Ermitażu wycenia się zazwyczaj na kilka milionów euro (pojedyncze sztuki). Aby zobaczyć całe zbiory Ermitażu, jedna wizyta w tym muzeum z pewnością nie wystarczy.
Adres:
Dvortsovaya ploshchad, dom 2
Godziny otwarcia:
Wtorek-sobota 10:30-18:00
Niedziela 10:30-17:00