Luwr w Paryżu
Paryski Luwr znany jest na całym świecie. Obecnie stanowi on muzeum, kiedyś był pałacem królewskim. Jego dyrektorem jest Henri Loyrette. W tym kompleksie budynków o powierzchni wynoszącej niemal 70 000 m2 znajdują się zbiory liczące ok. 35000 dzieł sztuki. Każdy eksponat wart jest kilka milionów dolarów.
Luwr położony jest w centrum historycznym Paryża, pomiędzy prawym brzegiem Sekwany a Rue de Rivoli. Jego podwórze mieści się na jednej linii z Champs-Elysees.
Muzeum w Luwrze mieści się w średniowiecznym zamku warownym, z której Franciszek I uczynił renesansową rezydencję (w XVI wieku). W 1692 roku Luwr stał się siedzibą Académie des Inscriptions et Belles Lettres i Académie Royale de Peinture et de Sculpture. 7 lat później zorganizowano tam pierwszą wystawę. Podczas rewolucji francuskiej z mocy dekretu pałac zamieniono w muzeum. Otworzono je 10 sierpnia 1793 roku. Kampania napoleońska powiększyła zbiory Luwru. Za czasów panowania Ludwika XVIII, Karola X oraz Drugiego Cesarstwa kolekcja przekroczyła 20 000 dzieł. W 1988 roku na dziedzińcu Luwru postawiono charakterystyczną szklaną piramidę. To jedno z najstarszych i największych muzeów na świecie mieści w sobie 3 pawilony: Sully, Denon i Richelieu.
Luwr słynie z wystawiania dwóch najbardziej znanych eksponatów: „Mony Lisy” pędzla Leonardo da Vinci oraz greckiej rzeźby „Wenus z Milo”. W zbiorach Luwru znajdują się dzieła sztuki europejskiej, egipskiej, greckiej, etruskiej, rzymskiej i Bliskiego Wschodu. Podzielono je na działy:
- Starożytnego Egiptu,
- Starożytnego Rzymu,
- Starożytnej Grecji,
- Starożytnego Bliskiego Wschodu,
- Sztuki Islamu,
- Malarstwa,
- Rysunku i Grafiki,
- Rzeźby,
- Rzemiosła Artystycznego.
Paryski Luwr może poszczycić się takimi dziełami jak: Nike z Samotraki, kodeks Hammurabiego, Siedzący skryba z Sakkary, Stela Narmsina, bizantyjski Tryptyk Harbaville, Kolos Ramzesa II, figurka z Myken, sarkofag etruski, egipski wazon inskrypcyjny, fragmenty Partenonu, rzeźba - „Umierający jeniec” Michała Anioła, tron Napoleona I, „Statek szaleńców” Boscha. Wiszą tam także obrazy przedstawicieli malarstwa niderlandzkiego i niemieckiego (J. van Eyck - „Madonna Kanclerza Rolin”, A. Dürer), włoskiego (Tycjan - „Madonna z króliczkiem”, da Vinci - „ Święta Anna Samotrzeć”, Rafael –„Piękna ogrodniczka”), flamandzkiego i holenderskiego (J. Vermeer - „Koronczarka”, Rubens - „Przybycie Marii”), francuskiego i hiszpańskiego (Ribera - „Kaleka”, El Greco - „Święty Ludwik”, D. Velázquez - „Theresia”).
Luwr otwarty jest codziennie (oprócz śród) w godzinach: 9:00- 18:00.