Muzeum Brytyjskie w Londynie
Jednym z największych muzeów historii starożytnej jest Muzeum Brytyjskie znajdujące się w Londynie. 7 czerwca 1753 r. przyjęto ustawę o jego utworzeniu, założycielem był sir Hans Sloan. Lekarz, przyrodnik posiadał sporą kolekcję, na którą składały się dzieła literatury oraz sztuki, łącznie ponad 71 tys. przedmiotów.
Pierwszą siedzibą muzeum była posiadłość Montague House z XVII w., położona w Bloomsbury. Zwiedzający mieli okazję po raz pierwszy obejrzeć fascynujące zbiory w dniu 15 stycznia 1759 r. Od tego czasu, z małym wyjątkiem w czasie obu wojen światowych, muzeum działa nieprzerwanie, zwiększając z roku na rok liczbę odwiedzających, która wynosi już prawie 5 mln. Obecna siedziba Muzeum Brytyjskiego została wybudowana w latach 50. XIX w. Ogromny dziedziniec Królowej Elżbiety II otworzono zimą 2000 r.
Muzeum, mimo ogromnej powierzchni, boryka się z brakiem przestrzeni, którą mogłyby zająć kolejne eksponaty. Z tego też powodu wiele z nich znajduje się w piwnicach budynku. Zbiory z zakresu historii naturalnej zostały przeniesione do South Kensington, w którym zostało utworzone Muzeum Historii Naturalnej. W 2003 r. British Museum obchodziło 250 rocznicę powstania. Z tej okazji wyremontowano najstarsze pomieszczenie, Bibliotekę Króla, gdzie otworzono kolejną stałą wystawę. Tematyka wystawy obejmuje epokę Oświecenia.
Z inicjatywy założyciela zbiory były traktowane jako własność całego narodu, dlatego też wstęp do muzeum jest bezpłatny, nie licząc niektórych z czasowych wystaw specjalnych. Muzeum Brytyjskie posiada zbiory liczące łącznie ponad 10 mln eksponatów. Obrazują one prawie 2 mln lat historii świata i cywilizacji. Eksponaty zostały pogrupowane w działy, na które składają się:
- Brytania prehistoryczna i rzymska,
- eksponaty średniowieczne,
- renesansowe i nowoczesne,
- zachodnia Azja,
- dawny Egipt,
- Grecja i Rzym,
- sztuka orientalna,
- biblioteka brytyjska.
Eksponaty stanowią zabytki przede wszystkim egipskie, ale też etruskie, greckie, celtyckie, orientalne i inne. Najciekawsze z nich stanowią: marmury elgińskie, kamień z Rosetty, rzeźby, które pochodzą z greckiego Partenonu, Waza Portlanda, egipskie mumie, benińskie brązy, prace Albrechta Dürera… Z oczywistych względów pracownicy archiwum Muzeum Brytyjskiego nie ujawniają wartości eksponatów, jednak są to z pewnością sumy przekraczające sześciocyfrową liczbę.