Strony partnerskie: - mieszkania Gorzów Wielkopolski - Biura do wynajęcia Milanówek - Biura Mysłowice

Muzeum Figur Woskowych w Londynie

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w Londynie to najbardziej znane muzeum na świecie, w którym można spotkać żyjące i nieżyjące już postaci. Stanowi ono jedną z największych atrakcji stolicy Wielkiej Brytanii.

Muzeum Figur Woskowych

Pierwsze Muzeum Figur Woskowych powstało w Londynie w XIX wieku. Jego założycielką była Francuzka Marie Tussaud (właściwie Marie Grosholtz). Muzea Madame Tussauds znajdują się obecnie w paru największych miastach na świecie (w Berlinie, Amsterdamie, Szanghaju, Nowym Jorku czy Las Vegas). Galerię Figur Woskowych ma mieć także nasza stolica (wewnątrz Pałacu Kultury i Nauki).

Marie Tussaud nauczyła się sztuki rzeźbienia w wosku od fizyka Philippe`a Curtiusa, u którego matka Marie była gospodynią. Pierwszą woskową podobizną Marie była postać Woltera (1777 r.). Kolejnymi rzeźbami był Rousseau i B. Franklin. Tussaud na początku XIX wieku przeniosła się do Londynu, gdzie otworzyła swoją pierwszą wystawę (1835 r.). W 1884 została ona przeniesiona z Baker Street do obecnej siedziby na Marylebone Road. Jedną z ówczesnych najważniejszych atrakcji wystawy Madame Tussauds była tzw. Komnata Horrorów, która przedstawiała twarze morderców oraz ofiar francuskiej rewolucji. W tamtym czasie powstała własnoręcznie wykonana przez Marie Tussaud jej własna podobizna, która do dziś stoi przy wejściu do Muzeum Figur Woskowych w Londynie.

Łączny koszt wykonania jednej figury sięga nawet kilkuset tysięcy funtów. Zanim artysta weźmie się do dzieła, pobiera się dokładne wymiary danej postaci (ok. 300 wymiarów całego ciała). Czasem robi się to na podstawie zdjęć lub obrazów. Sylwetki wykonuje się z mieszanki wosku pszczelego z tym uzyskiwanym z ropy naftowej. Następnie postać tworzy się w glinie. Gdy figura częściowo stwardnieje, usuwa się formę. Później umieszcza się szklane oczy oraz zęby z porcelany, a także wszczepia włosy (każdy oddzielnie). Sam proces formowania fryzury trwa ok. pięciu tygodni. Na koniec postać się maluje. Nad całością czuwają fryzjerzy i wizażyści.

Po śmierci Tussaud jej kolekcja figur woskowych nadal jest rozbudowywana. Dziś w jej skład wchodzą postaci historyczne, politycy, podobizny gwiazd kina, muzyki czy sportu. Pośród setek figur znajdziemy tam m.in. Szekspira, Elżbietę II, Ghandiego, N. Mandelę, B. Hilla, Ch. Chaplina, Lady Gagę, J. Hendrixa, B. Marley`a, A. Jolie, Beatlesów, A. Hitchcocka, J. Deppa, M. Monroe czy A. Hitlera. Nowe postaci pojawiają się ostatnio jak grzyby po deszczu.

Polskę reprezentują: Jan Paweł II i Lech Wałęsa. Większość zwiedzających Muzeum poprzestaje na zrobieniu sobie zdjęcia ze swoim idolem, choć zdarzają się tacy, co nawet całują figury.

Muzeum jest otwarte codziennie od 9:00 do 18:00.

Wstęp: Dzieci: £24.60, Dorośli: £28.80, Rodziny: £99.00.

Adres
Marylebone Road
London, NW1