Strony partnerskie: Opel Astra - Działki Oleśnica - Działki Grodzisk Mazowiecki - Działki na wynajem Józefów

Muzeum Prado w Madrycie

Wybierając się do jednego z najstarszych miast na starym kontynencie, trzeba udać się do najsłynniejszego w Madrycie muzeum. Zbiory Muzeum Prado obejmują dzieła zbierane przez kolejnych władców Hiszpanii od XVI do XX wieku (malarstwo, rzeźba, grafika, rysunki, rzemiosło artystyczne). Ich wartość oceniana jest jako jedna z wyższych na całym świecie (cena jednego obrazu sięga od kilkuset tysięcy do kilku milionów funtów).

Muzeum Prado

Muzeum Prado (hiszp. El Museo Nacional del Prado) to obok Ermitażu i Luwru jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Mieści się przy Paseo del Prado. Uwagę zwracają nie tylko ogromne i ciekawe zbiory, ale też wygląd zewnętrzny tego muzeum.

Budynek stanowi prawdziwą perełkę architektury klasycystycznej. Zbudowano go w latach 1785-1808 (za rządów Karola III), postawiono na terenach Łąk św. Hieronima (hiszp. prado – łąka) i przeznaczono początkowo na Muzeum Nauk Przyrodniczych. Następnie ok. 1818 roku przebudowano go na polecenie Ferdynanda VII. Dostosowano go wówczas do potrzeb tworzonej na wzór Luwru galerii malarstwa i rzeźby.

W budynku Muzeum Prado w Madrycie ma też swoją siedzibę Królewskie Muzeum Malarstwa i Rzeźby (od 1819 r.). Od 1872 roku znajdują się tam również zbiory Muzeum Trójcy Świętej (Museo de la Trinidad).

W latach 90. XX w. rozpoczęto rozbudowę Muzeum Prado. Przyłączono do niego wówczas fragment klasztoru św. Hieronima.

W 1992 roku wyodrębniono Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, które posiada tworzony od 1871 roku zbiór dzieł sztuki z XIX i XX wieku.

Do kompleksu muzealnego należy także Casón del Buen Retiro, w którym znajdują się skarby dziewiętnastowiecznej sztuki hiszpańskiej.

Muzeum Prado słynie nie tylko ze swoich drogocennych dzieł, ale także z udostępnienia w sieci wysokorozdzielczych plików przedstawiających 14 eksponatów znajdujących się w jego zbiorach.

Museum Prado w Madrycie może się poszczycić dziełami takich artystów jak:

  • F. Goya,
  • El Greco,
  • Rafael („Święta Rodzina z barankiem”),
  • Rubens,
  • Caravaggio („David i Goliat”),
  • A. Tàpies.

Ponadto Prado posiada w swojej kolekcji dzieła malarzy Szkoły Weneckiej (m.in. Tycjana), flamandzkich (Van der Weyden, H. Bosch - „Ogród Ziemskich Rozkoszy”), baroku hiszpańskiego i złotego wieku (D. Velázquez - „Panny dworskie”, Murillo i Zurbarán), hiszpańskiej awangardy modernistycznej ( P. Picasso, S. Dali, J. Miró ). Przy trzech głównych wejściach tego muzeum mieszczą się pomniki Goi, Velázqueza i Murillo.

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela: 9:00 - 20:00 Wstęp: 12 € bilet normalny, 6 € bilet ulgowy

Adres: Calle Ruiz de Alarcón 23, Madrid 28014